Akcesoria do domu, dzięki którym zaoszczędzisz pieniądze

wyposażenie domu

Moda na zero-waste, ekologiczne rozwiązania i robienie wszystkiego od podstaw zamiast kupowania gotowców jest nie tylko dobra dla środowiska, ale też – w większości przypadków – dla portfela. Ale wcale nie trzeba wybierać radykalnych kroków – wystarczy wprowadzić kilka rozwiązań we własnej kuchni, by ograniczyć marnowanie żywności, zmniejszyć produkcję odpadów, a do tego zaoszczędzić nieco pieniędzy. W które akcesoria do domu warto się więc zaopatrzyć?

Jak oszczędzać w kuchni?

Skala marnowania żywności jest w Polsce bardzo duża, co w połączeniu z rosnącymi cenami jedzenia w sklepach jest zwyczajnym marnotrawstwem pieniędzy. Pierwszym krokiem do zminimalizowania szkód jest oczywiście rozsądne robienie zakupów i planowanie posiłków, ale równie istotne jest odpowiednie przechowywanie. Chleb będzie świeży dłużej, jeśli zamkniemy go w szczelnym chlebaku, otwarte paczki z mąką, makaronem, płatkami czy innymi suchymi produktami warto zamknąć klipsami, by nie złapały wilgoci, a przyprawy przesypać do słoiczków, by nie wietrzały. Foremki do lodu to standardowe wyposażenie domu, ale to także dobry sposób na mrożenie nadmiaru jedzenia – zamrozimy w nich resztkę koncentratu pomidorowego, sok z cytryny, świeże zioła w oleju czy puree z dyni albo jabłek do przyszłych wypieków. Mrozić można też świeże owoce kupione w dobrej cenie w szczycie sezonu, a komu zdarzyło się zmarnować wiśnie czy śliwki tylko dlatego, że nie było czasu ich przetworzyć, temu przyda się drylownica, by w przyszłości obróbka takich nietrwałych produktów była szybsza.

Przydatne akcesoria do domu

Kawa na wynos czy mrożona herbata to drobne przyjemności, które jednak mogą w skali miesiąca kosztować mnóstwo pieniędzy, a do tego być źródłem wielu zużytych styropianowych kubków. Dlatego kawiarka, kubek termiczny i termos to akcesoria do domu, które przydadzą się każdemu kawoszowi. Natomiast fani mrożonych herbat, lemoniad i innych schłodzonych napojów skorzystają ze szklanych, zamykanych korkiem butelek, w którym można przyrządzić równie pyszne domowe napoje, które będą nie tylko tańsze niż te sklepowe, ale też zdrowsze i mniej szkodliwe dla środowiska.