Do czego przydadzą się piły ogrodnicze?

piły ogrodnicze

Narzędziem, które jest niezbędne do utrzymania porządku w ogrodzie jest piła ogrodowa. Można nią ciąć zarówno młode dzikie pędy, jak i pozbywać się starych gałęzi o dużej średnicy. Piła do drewna musi być tak dobrze naostrzona, aby cięcie było gładkie i bez zadziorów. Uchwyt narzędzia musi wygodnie leżeć w dłoni, aby ogrodnik hobbysta nie doznał urazu.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia?

Producenci wysokiej jakości narzędzi ogrodniczych dbają o to, aby ich produkty były nie tylko bezpieczne, ale również łatwe w użyciu. Główny nacisk położony jest na jakość metalu i geometrię zęba.

Piła do drewna z drobnymi zębami nie poradzi sobie z cięciem surowca. Optymalnie do cięcia mokrego lub wysuszonego drewna nadają się piły ogrodnicze, takie jak te, z zębami o wysokości 5-7 mm. Jeśli są szeroko rozstawione i dobrze naostrzone można piłować w obu kierunkach, a drewno nie będzie się zakleszczać w przestrzeni między zębami.

Możesz kupić wysokiej jakości piłę do drewna, jeśli spełnia ona te wymagania:

  • Wyposażona jest w ostrze o średniej grubości – zbyt cienka podczas pracy będzie się wyginać, a zbyt gruba utknie w drewnie;
  • Część robocza posiada zabezpieczenie antykorozyjne;
  • Materiałem, z którego wykonano ostrze jest hartowana stal;
  • Uchwyt piły jest solidnie zamocowany, wygodnie leży w dłoni, dłoń podczas pracy nie ślizga się.

Długość ostrza piły wpływa na łatwość pracy z narzędziem. Długość brzeszczotu powinna być dwukrotnie większa od grubości przedmiotu, z którym pracuje. Bardzo długie ostrze wygina się, bardzo krótkie zwiększa czas potrzebny na cięcie.