Jak dobrać obrazy do wnętrza?

pusta rama wisząca na ścianie

Obrazy, fotografie, plakaty to świetne elementy dekoracyjne, które potrafią ożywić wnętrze i dodać mu odpowiedniego charakteru. Jak jednak dobrać je do wnętrza, czy każdy obraz będzie pasował do pomieszczenia?

Obraz musi budzić emocje

Wybierając obraz, który powiesi się na ścianę należy kierować się przede wszystkim swoją intuicją oraz emocjami, jakie budzi dana praca. Nie warto przykładać wagi wyłącznie do artysty, ważne jest to, aby praca była w stanie wprawić w dobry nastrój czy przywołać miłe wspomnienia, powinna stanowić również skłaniać do rozmowy. W tym wypadku dużo zależy również od miejsca, w który obraz będzie wisiał – w salonie można przywiesić obraz bardziej ekstrawagancki, w sypialni warto stawiać na klasykę i prostotę, z tego względu, że jest to miejsce wypoczynku i praca nie powinna być bardzo krzykliwa.

Ramy do obrazów też są ważne

Ramy do obrazów (poznaj ofertę) odstanowią element, który dzieli pracę od ściany, trzeba dopasować je do stylu pomieszczenia. Najbardziej uniwersalne są ramy w kolorze białym oraz czarnym, one będą dobrze wyglądać niezależnie od tego, w jakim stylu zostało urządzone pomieszczenie. To szczególnie ważne w przypadku obrazów czy plakatów, które nie na pierwszy rzut oka w ogólne nie pasują do aranżacji, rama w tym wypadku może tworzyć element spajający. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zawieszenie obrazu bez ramy – można przywiesić obraz wykonany na płótnie, taki zabieg doda lekkości.

Jakie kolory?

Obraz o żywych, wyrazistych kolorach rozwieje nudę we wnętrzu stonowanym, które zostało urządzone w sposób bezpieczny. Jeżeli pomieszczenie jest zaaranżowane oryginalnie, warto zdecydować się na umieszczenie na ścianach obrazów bardziej stonowanych, które przełamią koncepcję. Ważne jest to, aby zachować balans.

Ścian nie należy zostawiać pusty, to obrazy, grafiki, zdjęcia, plakaty sprawiają, że mieszkanie wygląda efektowniej.