Jak przedłużyć żywotność żelazka?

Żelazko podobnie jak każdy sprzęt zakresu AGD ulega z czasem zabrudzeniu, spowolnieniu, a w konsekwencji całkowitemu zepsuciu. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które przywrócą żelazku jego pierwotną sprawność i wydłużą czas jego użytkowania.

Czym wyczyścić żelazko? Kilka niezawodnych sposobów

O dziwo wcale nie trzeba sięgać po środki chemiczne, bo podstawowe produkty domowe takie jak ocet, sól i woda mają w kwestii czyszczenia żelazka całkiem niezłe osiągi. Jakie są domowe, by wyczyścić żelazko, oto kilka z nich:

Pierwszy polega na umyciu żelazka szmatką nasączoną octem. Ważne, by czyszczone żelazko było lekko nagrzane, ale nie do tego stopnia, żeby się poparzyć. Innym sposobem na wyczyszczenie spodu żelazka jest przygotowanie roztworu z octu i soli. Mieszankę należy wlać do środka i lekko podgrzewać. Zanim zacznie wrzeć, trzeba zamoczyć szmatkę i przetrzeć nią żelazko. Po usunięciu osadu płytę żelazka warto przemyć wodą destylowaną.

Żelazka można postawić na nogi przy użyciu gazety i soli. Wystarczy rozrzucić na kawałek gazety sól i prasować ją do momentu, aż zniknie cały osad. Równie skuteczne jest czyszczenie żelazka przy pomocy patyczków do uszu namaczanych w occie. Dzięki nim udaje się dokładnie oczyścić upusty pary. Często w tych miejscach tworzą się przecież osady, a spowodowane to jest używaniem twardej wody. Oczywiście można sięgnąć po renomowane środki chemiczne, ale należy to zrobić wtedy, gdy domowe sposoby ostatecznie zawiodą.

Co można zrobić, żeby żelazko służyło nam przez lata?

Po pierwsze nie wolno go nadmiernie eksploatować. Ponadto należy regularnie płukać zbiornik i trzymać je z dala od innych metalowych przedmiotów, które mogłyby je porysować. Puste żelazko powinno się przechowywać w pozycji pionowej na stabilnej powierzchni. Nie wolno wlewać do środka wody destylowanej, bo to mogłoby trwale uszkodzić żelazko. Stopę urządzenia można wyczyścić pastą do zębów, lecz należy to robić bardzo ostrożnie, tak by nie zatkać otworów na parę. Zewnętrzne części żelazka można przecierać wodą z octem lub kwaskiem cytrynowym.