Jako rozwijało się malarstwo pejzaży?

Na przestrzeni wieków wielu malarzy uznanych było za mistrzów w tworzeniu konkretnych rodzajów obrazów. U wielu twórców znaczną większość ich dorobku stanowiły pejzaże. Dla dzisiejszych odbiorców malarstwa to nie tylko możliwość zapoznania się z twórczością konkretnych malarzy, obrazy mają także niezwykle dużą wartość historyczną. Pejzaże topograficzne, czyli takie które odzwierciedlają niezwykle realnie wygląd danego miejsca, często są pomocne podczas badań historycznych czy prób odtworzenia wyglądu określonych miejsc sprzed wielu lat czy nawet wieków.

pejzaże góry

Pejzaże w starożytności

Starożytność jest okresem, w którym nie można znaleźć zbyt wielu obrazów przedstawiających wyłącznie pejzaże. Skupiano się bardziej na przedstawianiu scen batalistycznych czy religijnych, dla których były one wyłącznie tłem. Dlatego też do okresu renesansu ciężko znaleźć obrazy, które można sklasyfikować jako typowe pejzaże. Poza tym bardzo często tło było zmieniane, aby jak najlepiej wyeksponować znajdujące się na nich postacie, w związku z tym nie zawsze są one tak bardzo realistyczne. W renesansie zwiększyło się zainteresowanie przyrodą w wielu dziedzinach, nie tylko w malarstwie. W tym też okresie zwiększyło się zainteresowanie pejzażami w malarstwie, wielu znanych i cenionych do dzisiaj twórców malowało właśnie tego typu obrazy.

Najbardziej znani malarze

Mniej więcej w XVII wieku rozpoczął się rozkwit malarstwa pejzażowego. W zależności od miejsca zamieszkania twórcy mieli różnorodne widoki, dlatego też tworzyli odmienne obrazy. W tym czasie wprowadzono różnorodne nazewnictwo, które pozwala odróżniać różne rodzaje obrazów. Marinami nazywa się pejzaże przedstawiające krajobrazy morskie. Jeżeli przedstawia krajobraz miejski, nazywa się je wedutą, zaś w przypadku, gdy na obrazie znajduje się postać, czy to człowieka czy zwierzęcia, takie dzieło nazywa się pejzażem ze sztafarzem.