Klatki dla ptaków – ich rodzaje i akcesoria

Klatki dla ptaków - ich rodzaje i akcesoria

Wybór klatki dla ptaków jest bardzo istotny, ponieważ jest on dla nich domem, a z pewnością każdy marzyłby o miejscu, w którym będzie czuł się bardzo dobrze. Z tego względu powinny one być dla nich przestronne, bezpieczne i wygodne, a dla ich przyjemności warto również dodać mnóstwo akcesoriów, które jeszcze bardziej urozmaicą ich czas w nich spędzony.

Rodzaje klatek dla ptaków

Pierwszą sprawą w przypadku klatki z pewnością jest wybór jej wielkości. Mała zdecydowanie nada się jako miejsce do spania lub podróżowania, choć najlepszą opcją i tak jest duża klatka, by ptaki miały możliwość swobodnego przemieszczania się w niej, tym bardziej jeśli nie będą z niej wypuszczane. W kwestii klatki dla ptaków poza rozmiarem główne rodzaje różnią się przede wszystkim materiałem, a są to:

  • klatki ze stali nierdzewnej – jest to nietoksyczny, odporny na rdze i najbardziej powszechny materiał, dzięki czemu klatki świetnie wyglądają i są łatwe w czyszczeniu.
  • klatki malowane proszkowo – są wysokiej jakości, trwałe i mogą wytrwać przez wiele lat bez odpryskiwania farby.
  • klatki metalowo-plastikowe – wybierane głównie dla małych ptaków nieskubiących farby. Mają plastikową podstawę i metalowe pręty, a dzięki podziale na części są łatwiejsze w czyszczeniu.
  • klatki drewniane – mimo że są ładne, mogą zatrzymywać wilgoć oraz pasożyty, a na dodatek są trudne do czyszczenia. Przed zakupem warto upewnić się, czy klatka będzie miała odpowiednią wentylację.
  • klatki akrylowe – pozwalają wyraźnie zobaczyć ptaki, ale są drogie. Nie pozwalają jednak na dobrą wentylację i często nie posiadają prętów, przez co zwierzę nie może się wspinać.
klatka dla ptaków

Ciekawe propozycje klatek dla ptaków można obejrzeć pod adresem https://www.e-sas.pl/klatki-dla-ptakow.

Jakie akcesoria dla ptaków wybrać?

Warto urozmaicić czas ptaków w klatce i zakupić kilka konkretnych zabawek, które sprawią im przyjemność i zapewnią rozrywkę. Wyróżnia się takie akcesoria jak m.in.:

  • drążki – ptaki nieustannie spędzają czas na nogach, utrzymując się na specjalnych drążkach. Bardzo istotną kwestią jest dbanie o ich czystość, by nie narazić zwierzęcia na infekcję szponów. Warto również pomyśleć o konkretnej średnicy i materiału drążka, a także zadbać o ich różnorodność w klatce.
  • zabawki – odpowiednio zajmą czas ptaków, by nie znalazły sobie szkodliwego zajęcia, gdy się nudzą, np. wyrywanie sobie piór lub demolowanie klatki. Można zastosować łamigłówki, liny czy drewniane zabawki, które zajmą je wystarczająco i jednocześnie sprawią im satysfakcję, chociażby ze zdobywania pokarmu.

Poza tymi kwestiami powinno się również zadbać o odpowiednie oświetlenie, wybrać miski lub pokrowce dla ptaków w celu zapewnienia im prywatności. Jak widać, życie ptaków w ich kryjówce naprawdę można wzbogacić na mnóstwo sposób, wystarczy dobrze przyjrzeć się ich upodobaniom i zdecydować, co dla zwierzęcia będzie najodpowiedniejszą możliwością.