Najlepszy typ telewizora, ze względu na typ podświetlenia

Wybór odpowiedniego telewizora nie jest łatwym zadaniem. Mnogość typów i modelów może nastręczać wiele problemów podczas wyboru odpowiedniego urządzenia. Pierwszym i chyba najważniejszym etapem wyboru telewizora jest wybór typu ekranu.

LED, OLED, czy może QLED?

Produkowane obecnie telewizory LCD, możemy podzielić na trzy podstawowe typy różniące się między sobą typem podświetlania matrycy.

Matryca LCD z racji swej konstrukcji, sama nie świeci. Potrzebuje do tego osobnego źródła. Stąd różne oznaczenia, jakie mają telewizory. Najpopularniejszym obecnie typem są telewizory LCD LED. Oznacza to, że matryca LCD jest podświetlana przez świecące diody LED. Telewizory tego typu są bardziej oszczędne, od swoich poprzedników, oraz posiadają lepszą jakość wyświetlanego obrazu.

Bardziej zaawansowaną konstrukcją są telewizory typu QLED. Litera Q w nazwie odnosi się do kropek kwantowych. Są to nanokryształy zainstalowane pomiędzy podświetleniem matrycy a filtrem kolorów. Dzięki temu zabiegowi znacząco poprawia się kontrast, oraz czas reakcji matrycy. Obecnie telewizory QLED powoli wypierają z rynku swych starszych braci.

Telewizory (https://www.sferis.pl/telewizory-3266) typy OLED różnią się od poprzedników nie tylko sposobem podświetlenia matrycy LCD. W tym wypadku matryca nie wymaga dodatkowego podświetlenia, gdyż jest skonstruowana z diod organicznych, które to świecą niezależnie od siebie i są dodatkowo odpowiedzialne za generowanie pikseli. Taka konstrukcja sprawia, że telewizor posiada doskonały kontrast, krótki czas reakcji matrycy oraz idealne odwzorowanie barw. Główną wadą tego rozwiązania jest cena tego typu telewizorów, oraz trwałość, która jest nieco niższa niż odbiorników z podświetleniem LED i QLED Minusem jest również to iż takie telewizory nie występują w rozmiarach mniejszych jak 55 cali.

Cena-najważniejsze kryterium wyboru

Dokonując wyboru telewizora, prócz aspektów technologicznych, najważniejszym kryterium jest cena zakupu.

Obecnie najlepszy stosunek ceny do jakości prezentują odbiorniki typu QLED. Są trwalsze od typu OLED, a różnica w jakości obrazu nie będzie zauważalna dla przeciętnego użytkownika.