Nauka języka – online czy stacjonarnie?

Nauka języka online staje się coraz bardziej popularna. Mimo to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy może ona być dobrą alternatywą dla nauki stacjonarnej. Warto zastanowić się, czy oba te rodzaje nauczania można ze sobą w ogóle porównywać i czy dają one porównywalne efekty. Jak to wygląda naprawdę? Co jest lepsze – nauka przez internet czy stacjonarnie?

W dowolnej chwili

Największym atutem nauki przez internet jest możliwość dopasowania jej do swojego grafiku. Uczyć można się po prostu w wolnej chwili. Nie trzeba rezerwować sobie czasu na dojazdy i na nowo organizować planu dnia. W przypadku choroby, czy złego samopoczucia naukę można przełożyć na inny termin i nie trzeba tego usprawiedliwiać, ani martwić się zaległościami. Taki tryb nauczania jest nastawiony w 100% na ucznia i jego potrzeby. Dzięki temu jest on odpowiedni dla osób, które chodzą do pracy i nie mogą pozwolić sobie na to, by podporządkować swoje plany kursowi.

Bez presji grupy

Wiele osób wstydzi się tego, że popełnia błędy. To naturalne. W przypadku nauki języków obcych (Edoo) występuje bariera językowa, która dla wielu osób jest barierą nie do pokonania mimo dobrych chęci i usilnych prób. Takie osoby muszą się bardzo zmobilizować, by przełamać strach przed mówieniem w obcym języku. Grupa obecna na zajęciach z pewnością nie ułatwia tego zadania. Kursanci stacjonarni często boją się tego, że się ośmieszą lub powiedzą na forum grupy coś niewłaściwego, więc nie zabierają głosu. Rozwiązaniem tego problemu są kursy indywidualne, które są bardzo kosztowne i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Drugim rozwiązaniem są właśnie kursy online, które nawet jeśli są prowadzone w grupach nie wiążą się z tak dużą presją jak zajęcia stacjonarne. Kursanci najczęściej nie widzą się wzajemnie, więc łatwo mogą zapomnieć o swojej obecności.